2019 m. rugsėjo 30 d., pirmadienis

Besisukiojant tarp admirolų

nesužinojau jūros paslapčių, nors apie ją ir galvojau. Tiksliau, kaip šie drugiai perskris Viduržemio jūrą, kol pasieks Afriką.

Admirolas (Vanessa atalanta) ant juodžolės (Actaea) 'Brunette'
Šie dieninių drugių šeimos gražuoliai visai nebaikštūs, rudenėjant lanko išsiskleidusius žiedus ir rūgstančius vaisius.

 Admirolai (Vanessa atalanta) ant juodžolės (Actaea) 'Brunette'
Po sausringos vasaros gėlynus reikia laistyti ir rugsėjo mėnesį. Taigi, stovėdama su laistymo žarna tarp drugių ir gėlių, stebėjau, kam dar be pagyvenusių moterų rūpi žiedai.
Deja, žydinčiomis gėlėmis domisi tik vyresnio amžiaus moterys ir vabzdžiai. Stabtelėjo tik pora garbaus amžiaus vyrų. Jaunimui jos labiau trukdo, nei reikalingos. O drugelių žmonės visai nematė, nors sklandė būriai.
Peršasi išvada, kad nelabai verta investuoti į miesto gėlynus, paprasčiau palikti medžius ir reguliariai pjaunamą žolę. Svarbiau patogūs takai dviratininkams ir riedutininkams, o gėlių mylėtojai vabzdžius vilioti gali savo sodybose.

Šilokas (Sedum) 'Red Cauli' jau praranda ryškumą, bet dar privilioja žiedmuses
Šį rudenį mūsų apylinkėse tik vieną rytą buvo 2 laipsniai šalčio, todėl dar daug žiedų.

Nors ežiuolės gausiausiai žydi rugpjūčio mėnesį, bet žydi iki šalčių, tad rugsėjo mėnesį dar lankomos vabzdžių. Norint juos pritraukti į gėlyną, geriau rinktis tuščiavidures veisles.

Ežiuolė (Echinacea purpurea) 'Razzmatazz'

Paskutinėmis saulėtomis rugsėjo dienomis džiaugiasi kamanės ir visų rūšių bitės. Sunku išsisukti nuo vapsvų.

Labai atsargiai reikia vaikščioti pro astrus ir astrūnus
Virš patagoninių verbenų sklando būriai usninukų (Vanessa cardui). Nors verbenos vienmetės, bet vasaros gale ir rudenį nukonkuruoja visas gėlyno daugiametes.

Usninukas ir admirolas ant patagoninių verbenų (Verbena bonariensis), nendrinėse melvenėse (Molinia arundinacea) mėgsta suptis žvirbliai
Ne kiekvienas ruduo tinka puošniesiems (Crocus speciosus) ir kitiems rudeniniams krokams. Jei lietingas, krokų žiedai gali neprasiskleisti. Jei pakanda ankstyvos šalnos, visai nepasirodo.

Puošnieji krokai (Crocus speciosus)
Po pirmo žydėjimo nukirpus astrantijas, jos pakartotinai žydi iki didesnių šalčių.

Astrantia 'Star of Billion'
Astrantia 'Ruby Wedding'

Jei aplenkia šalnos, galima ilgai uosti juodžoles (Actaea), dar tebevadinamas blakėžudėmis (Cimicifuga). Jų svaigiam kvapui neatsispiria nei žmonės, nei vabzdžiai.
Tebežydi rudbekijos (Rudbeckia), kai kurios kraujalakės (Sanguisorba), viržiai (Calluna), saulainės (Helenium), saulakiai (Heliopsis), šluoteliniai flioksai (Phlox paniculata), hibridinės plukės (Anemone). Taip pat yra vėlai žydinčių melsvių, jas mėgsta lankyti bitės. Bičių ir drugių itin mėgiamos raudoklės (Lythrum) dar žydi, nors ir negausiai, kai kuriais metais vabzdžius traukia ir spalio mėnesį.

Kartais dantytosios liguliarijos (Ligularia dentata) pražysta tik rugsėjo mėnesįKomentarų nėra:

Rašyti komentarą