2019 m. lapkričio 8 d., penktadienis

Rudeninis gėlynų tvarkymas. Įrankiai

Nesu įsipareigojusi jokiems gamintojams, tad galiu laisvai aptarti pasiteisinusius įrankius.
Daugiamečių gėlynų nukirpimas - vienas sunkesnių darbų. Jei negalima padegti ar prisikviesti į pagalbą tvirtą trimeristą, tenka po truputį savo jėgomis kirpti, pjauti, grėbti, laužti ir t.t.
Kai gėlynas tik vasaros malonumams, jį sutvarkyti patogiau prieš žiemą. Jeigu prie namų, smagu grožėtis kuo ilgiau ir valyti pavasario pradžioje.
Dalį nušalusios antžeminės dalies pakanka sugrėbti. Gėlynų priežiūrai praverčia platus vėduoklinis grėblys lapams grėbti. Taip pat juo patogu nešti lyg ant padėklo.

Lapų grėblys Fiskars Solid XL

Buki grėblio dantų galai nepažeidžia gyvosios augalų dalies, neišpeša su šaknimis iš žemės, kaip tradiciniai metaliniai grėbliai dirvai.

Kiekvienai žolei - savas dalgis. Ne visoms tinka sekatorius. Kai kurios linksta ir veliasi tarp ašmenų, jas kirpti geriau virtuvinėmis žirklėmis.
Siauralapius žolynus kerpu rankinėmis gyvatvorių žirklėmis.
Nendrinės melvenės (Molinia arundinacea) žiemos pradžioje pačios išgriūva, belieka sugrėbti. Bet, jei reikia gėlyną sutvarkyti anksčiau, patogu kirpti žirklėmis kuo ilgesniais ašmenimis.

Mechaninės gyvatvorių žirklės Gardena 'Classic'

Taip pat gyvatvorių žirklės tinka ir kitoms plonastiebėms gėlėms kirpti.
Tinka sibirinių vilkdalgių (Iris sibirica) antžeminei daliai, tačiau Iris chrysographes (atrodo šie vilkdalgiai dar neturi lietuviško vardo) šios gyvatvorių žirklės neįveikia, kaip ir palminių viksvų (Carex muskingumensis).

Sibirinių vilkdalgių (Iris sibirica) kirpimas

Storastiebės daugiametės (kemerai, veronikūnai, didžiosios rūgtys, astrai, astrūnai, juodžolės, vingiorykštės...) sudžiūvę kartais lengvai lūžta, bet geriau kirpti sekatoriumi, dar geriau sekatoriumi ilgomis rankenomis, skirtu medžių šakoms genėti. Jei gėlynai dideli, nesinori dažnai lankstytis ir tupinėti.

Teleskopinis sekatorius BAHCO EXPERT

Kai kurios gėlės ar jų dalys gražiai atrodo vos ne iki vasaros. Sudžiūvusius naujų kininių astilbių veislių žiedynus gaila nukirpti, jie nepasiduoda net storam sniego sluoksniui. Nukritusius lapus sugrėbiu mažu siauru vėduokliniu grėbliu, skirtu sunkiai prieinamoms vietoms.

Fiskars grėblys gėlėms QuikFit

Pasikliauju senomis priežiūros metodikomis ir stengiuosi kuo mažiau gėlynuose palikti augalų liekanų, kuriose žiemojimui slepiasi šliužai, šiltnaminiai baltasparniai, grybinių ligų sporos ir graužikai. Taip pat po lapais toliau želia piktžolės. Nuvytus gėlėms pasimato, kas nepageidaujamas užsisėjo ir slapta užaugo. Kiaulpienės, ugniažolės, tūbės ir kitos piktžolės su liemenine šaknų sistema, lengvai išraunamos Gardenos piktžolių ravėtuvu.

Piktžolių rautuvas Gardena

Tai atlikti geriau rudenį, nes pavasarį dar neišėjus pašalui dygsta svogūninės gėlės, kurias galime numinti.


Komentarų nėra:

Rašyti komentarą