2020 m. rugpjūčio 31 d., pirmadienis

Mobilus miesto sodas. Tayberry

 Kaip parodė paskutinė pasaulinė krizė, žmonėms sunkmečiu reikia duonos, o ne žaidimų. Gėlių taip pat norisi, bet tik ,,akcijinių" ir jei yra joms vietos. Geriau sodinti naudingus augalus, o abiejų dalykų suderinimui galima sodinti gražius naudingus augalus. 


Vienas tokių - gervuogių ir raudonųjų aviečių hibridas (Rubus fruticosus x R.idaeus) 'Tayberry'. Kultivaras užpatentuotas 1979 m. ir pavadintas upės Tay Škotijoje vardu. Gražios pailgos formos vaisiai minkšti ir saldūs. Noksta kiekvieną dieną visą liepos mėnesį, todėl reikia auginti prie namų arba nuolatinės vasarojimo vietos.

Tayberry

Mažose erdvėse galima auginti vazonuose, kurių kasmet reiks vis didesnių. Žiemai įnešti į neperšalančią patalpą.
Tayberry

Dera antrametės šakos. Po vaisių nuskynimo arba prieš žiemą jas išpjauti.

Dar renkant derlių jau pradeda augti naujos šakos. Jei pakanka erdvės ir drėgmės, gali užaugti iki 6 m grunte, bet dažniausiai užauga 2-4 m ilgio. Geriau nuo pat pradžių jas nukreipti tinkama linkme, nes vėliau sunkiai pasiduos.

Gausesnis derlius gaunamas auginant grunte. Mėgsta derlingą priemolį saulėtoje vietoje, bet pakenčia ir dalinį pavėsį.

'Tayberry' grunte

Auginant vazone naujas šakas iš karto rišti prie karkaso. Lauke prieš žiemą geriau nuleisti pirmametes šakas ant žemės ir pridengti, nes labai šaltomis žiemomis antžeminė dalis gali nušalti. Pavasarį neskubėti pakelti, nes gali pažeisti vėlyvi šalčiai. 

'Tayberry' žydėjimo metu gausiai lankoma bičių

Iš vieno krūmo kas antrą dieną galima prisirinkti po indelį užsišaldymui žiemai.

'Tayberry' užšaldymui trintos su cukrumi

Kenkėjų ir ligų nepastebėjau. Trūkumas - dygliuotos šakos ir lapai. Tačiau skonis geresnis, nei bedyglių gervuogių.


2 komentarai:

  1. Radau, kad jomis prekiauja Parko medelynas. Jie rašo: "Stipraus augumo, neduodantis šakninių atžalų krūmas. Derančios šakos - be spyglių. Vidutiniškai atsparus šalčiui" Tai vis tik spygliuotas augalas ar ne? Plinta į šonus ar ne? :)

    AtsakytiPanaikinti
    Atsakymai
    1. Šakninėmis atžalomis neplinta, bet visos šakos dygliuotos. Bedyglis yra kitas panašus hibridas Loganberry, mažiau atsparus šalčiui.

      Panaikinti