2020 m. sausio 25 d., šeštadienis

Kamanės debesyse

Sunku pasirinkti tarp gausybės česnakų ką auginti. Kamanės, bitės ir kiti nektaro ištroškusieji nesirenka, tupia ant visų česnakų, kad tik žydėtų.

Gausiažiedis poras (Allium ampeloprasum) 'White Cloud'
Dauguma dekoratyvinių česnakų žydi vasaros pradžioje po tulpių ir narcizų, bet yra ir dar vėlyvesnių. Vieni tokių - gausiažiedžiai porai (Allium ampeloprasum).

Allium ampeloprasum 'White Cloud' žiedynkočius iškelia tik birželio mėnesį
Sukultūrinti ir maistui naudojami laukiniai gausiažiedžiai porai (Allium ampeloprasum) vadinami daržiniais (Allium porrum). Dekoratyviniai giminaičiai gavo pavadinimus. Jūsų dėmesiui: White Cloud.

Gausiažiedžiai porai (Allium ampeloprasum) žydėti pradeda birželio mėn.gale, kai ir taip aplinkui daugybė žiedų
Būtina sodinti į laidžią, bet derlingą žemę saulėtoje vietoje. Skurdžioje dirvoje bus žemesni (apie 80 cm) ir tik maži ,,debesėliai". Derlingoje kompostinėje žemėje gali pasiekti 150 cm. Taip pat vegetacijos metu gausiai laistyti ir tręšti, nors tai česnakai.

Allium ampeloprasum 'White Cloud' vilioja ir drugius
Nepakenčia pavėsio, kaip daugelis česnakų. Žydi visą liepos mėnesį ir dalį rugpjūčio.

Žydėjimo pabaigoje 'White Cloud' švelniai parausta
Lapai žydėjimo metu atrodo gana prastai, todėl šalia reikia pridengiančių augalų.

Gausiažiedžiai porai (Allium ampeloprasum) 'White Cloud' tarp kupstinių šluotsmilgių (Deschampsia cespitosa) 'Tardiflora'
Šalčio bijo kaip ir daržiniai porai. Sudygsta spalio mėnesį ir žaliuoja per žiemą, jei neapšąla.
Gali augti 5 ar 6 klimato atšiaurumo zonoje, tad Vilniaus krašte ir visoje Rytų Lietuvoje geriau rinktis kitus česnakus. Angliškomis žiemomis išgyvens, bet iki pirmos šaltesnės. Vidurio Lietuvoje permainingomis žiemomis taip pat gali supūti ir sušalti.

Allium ampeloprasum 'White Cloud' šiltą besniegę žiemą
Svogūnėliai sodinami rudenį rugsėjo-spalio mėn. maždaug 10 cm gylyje. Gylis priklauso nuo įsigytų svogūnėlių dydžio ir grunto laidumo. Neiškasinėjami, nes labai trumpas ramybės periodas. Persodinami išskirstant po kelerių metų, jei labai sutankėja.

Dekoratyviniai česnakai dydžių palyginimui
Kenkėjai: svogūninės musės, tripsai, šliužai.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą