2021 m. gruodžio 2 d., ketvirtadienis

Ir vėl svogūninių sodinimas

 Apie ankstesnius sodinimus su nuorodomis čia.

Sodinta spalio mėnesį, kaip ir priklauso, tik aprašyti laiko nebuvo. Pasodinus spalio mėnesį svogūnėliai iki šalčių spėja įsišaknyti. Žemės temperatūra dažniausiai jau nukrenta iki tinkamos, o įkyrūs rudens lietūs dar nevargina sodintojų.

Gėlių svogūnėlius patogiausia sodinti specialiuose krepšiuose. Juos galima įkasti tarp augalų, kurie anksti pavasarį dar labai nesikrūmija, kad plika žemė nebadytų akių.

Grakščioji kamasija (Camassia leichtlinii) Alba

Savaitgaliniame sode mažai laiko darbui, ypač trumpėjančiomis dienomis, tad patogu atsivežti jau paruoštas talpas su pasodintais svogūnėliais.

Svogūninių gėlių sodinimas


Ši vieta stačiame šlaite ruošiama jau keletą metų. Iš lazdyno šakų išpintas balkonas, patiestas kartonas ir kraunama nupjauta žolė bei rudeniniai lapai. Gavosi nebloga kompostinė žemė. Ant viršaus dar užpilta gero substrato, kad užtektų gylio šaknims.

Specialūs krepšiai su svogūninėmis gėlėmis dedami pagal aukštį


Ant viršaus užpilta žemės ir gausiai palaistyta, kad žemė apgultų talpas ir neliktų oro tarpų


Šiemet nors ir lijo rudenį, bet ne tiek gausiai, kad įmirktų vasaros sausros išdžiovinta žemė. Giliau pakasus žemė gana sausa.

Ant viršaus užpiltas plonas smulkintų lapų sluoksnis. Storai nemulčiuoju, nes čia daug pelėnų


Kai svogūnėlių daugiau nei paruoštos vietos gėlynui, tenka sodinti tankiau.

Karataviniai česnakai (Allium karataviense) Red Giant

Dalis česnakų susodinta į vazonus ir įkasta į žemę. Taip susitaupo vieta ir galima pavasarį anksčiau išsitraukus papuošti namus. Karatavinių česnakų lapai išlieka puošnūs labai ilgai, tad nebūtina slėpti kitais augalais.

Įsigijus svogūnėlių pavėluotai, sodinti galima ir lapkričio, kartais net gruodžio mėnesiais, kol žemė giliai neįšalusi. Kad neįšaltų per trumpalaikius šalčius, pasiruoštą vietą kuo nors pridengti (storu lapų sluoksniu, dėžėmis...). Pasodinus svogūnėlius, žemę palaistyti, suspausti ir vėl užkloti (jei nežadamas sniegas, bet galimas šaltis).
Arba susodinti svogūnėlius į talpas namuose, palaistyti ir maždaug po poros savaičių įkasti numatytoje vietoje.

Svogūninės gėlės susodintos į paprastus plastikinius vazonus. Juose auginti šiek tiek rizikinga, jei būtų lietinga žiema. Laidžioje dirvoje ar šlaite užmirkimo pavojaus nėra.


Jei norėsis žydinčiomis gėlėmis papuošti namus ar terasą anksčiau, nei turėtų žydėti lauke, aplink vazonus duobėje pridėti sausų durpių ar lapų, kad būtų lengviau ištraukti.
Įkasimui sodinama į plastikinius vazonus, parenkant dydį telpantį į puošnesnius išorinius konteinerius.
Kartais peržiemoja tiesiog sustatyti ant žemės ir užpilti durpėmis ar lapais vazonai su svogūniniais augalais, bet tai jau loterija. Permainingomis žiemomis per dažnus atlydžius svogūnėliai supūva.
Augalai neįkastuose vazonuose ne kasmet gerai atrodo net turint neperšalančią patalpą, jei joje nesilaiko pastovi temperatūra. Šiltomis žiemomis joje būna šilčiau, per speigą gali peršalti ir supūti sudygę gėlės.
Ideali žiema lauko vazonininkystei buvo 2020/2021 m., kai po Kalėdų užkasėme sniegu ir taip prabuvo iki pavasario. Bet oro nenuspėsime, tad geriau įkasinėti žemėje.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą