2023 m. spalio 16 d., pirmadienis

Kaip sodinti puikiuosius bijūnus

 Puikieji bijūnai (Paeonia lactiflora), taip pat vadinami žoliniais, vienoje vietoje gali augti 20 metų ir ilgiau. Bet tai nereiškia, kad jie visą tą laiką bus gražūs. Mano močiutės prieš 80 metų sodinti bijūnai pasirodo kasmet virš žemės ir žydi, bet atrodo varganai. Kuo ilgiau bijūnas auga vienoje vietoje, tuo sunkiau jį iškasti ir išskirstyti. Atjauninimo laikas dar priklauso nuo veislės, ne visos vienodai augios ir ištvermingos.

Puikieji bijūnai geriausiai auga saulėtoje vietoje, derlingoje, laidžioje, nerūgščioje dirvoje.

Geriausiai sodinti ir persodinti rugpjūčio gale - rugsėjo pradžioje, bijūnų ramybės metu. Bet oras skirtingais metais ne vienodas, tad ir persodinimo laikas varijuoja. Pvz. šiemet (2023 m.) bijūnus galėjau persodinti spalio pradžioje, nes buvo ilgai sausa ir šilta. Kai kasiau bijūnų šakniastiebius, lapai dar buvo žali, šakniastiebiai be jaunų siurbiamųjų šaknelių. Po šalto ilgo pavasario bijūnų vegetacija pasislinko. 

Bet drėgnomis vasaromis, kai rugpjūčio mėnesį lyja, bijūnai anksčiau pradeda auginti naujas šaknis.

Bijūnas (Paeonia lactiflora) Bowl of Beauty

Tada rizikinga iškasinėti ir dauginti, nes smulkios šaknelės nutrupa. Taip pat negerai susivėlinti sodinti, nes iki šalčių bijūnai turi užsiauginti naujas šakneles. Bet jei šaknis perkame, sodinimo laikas ne nuo mūsų priklauso.

Bijūnas iškastas 2016.09.02., kai buvo lietinga vasara. Matosi augančios naujos maitinančios šaknelės

Duobė kasama per dvi kastuvo plokštes gilyn ir į plotį. Jei žemė derlinga, galima duobę ruošti mažesnę, jei skurdi - gerokai didesnę, nes bijūnų šaknys gali siekti 1 metrą. Kuo užpildyti duobę taip pat nėra vieno recepto. Sunkiame priemolyje į duobės dugną dėti storą drenažinį sluoksnį iš žvyro ir skaldos, pilti kompostinę žemę sumaišytą su smėliu. Sodinant lengvame priesmėlyje, kompostinė žemė maišoma su moliu. Duobė ruošiama mėnuo prieš sodinimą, kad žemė spėtų susigulėti ir nereikėtų jos trypti. Šaknų zonoje beriama lėtai tirpstančių trąšų (pvz. Osmocote).

Jei nuolatinė vieta dar nesuplanuota, įsigyta bijūno šaknis neaiškios veislės ar labai maža, tada kasti duobę galima gerokai mažesnę, pagal šaknies dydį.

Labai svarbu žolinius bijūnus pasodinti tinkamame gylyje. Virš pumpurų turi būti 3-4 cm žemės sluoksnis.

Kokiame gylyje sodinti žolinius bijūnus

Pasodinus per giliai, puikusis bijūnas daug metų nežydės, o jei pumpurai bus virš žemės paviršiaus, žiemą nušals. Pasodinus palaistyti net lyjant, kad žemė priglustų prie šaknų.

Bijūnai, kaip ir svogūniniai augalai, nemėgsta mėšlo ir azotinių trąšų pertekliaus. Nuo jų gausiai lapoja ir serga puviniu.

Jei sodiname kerą stambiomis šaknimis su nenulaužytais šakniastiebiais, pirmais metais nebūtina tręšti, nes bijūnas naudoja šaknyse sukauptas maisto medžiagas. Kai kurie pardavėjai aplaužo šaknis, tada jau balandžio mėnesį reikia tręšti kompleksinėmis trąšomis su mikroelementais.

Žolinių bijūnų hibridai sodinami taip pat, o tarpsekcijiniai žolinių ir sumedėjusių bijūnų hibridai (Itoh) sodinami giliau.
Komentarų nėra:

Rašyti komentarą