2023 m. spalio 26 d., ketvirtadienis

Kai svogūnines sodinti per anksti

 Ką daryti, jei prisipirkome pavasarį žydinčių svogūninių gėlių tinkamu laiku, bet žemė dar per šilta sodinimui?

Botaninių tulpių ir narcizų svogūnai. Juos galima anksčiau sodinti ir vasarą neiškasinėti.

Tradicinis laikas sodinti tulpes dažniausiai būna pirmas spalio mėnesio dešimtadienis. Bet šiais 2023 m. ruduo labai šiltas, trumpus atvėsimus keičia atšilimai. Ankstyvų šalnų nebuvo ir neatlaisvino vietos gėlynuose nuo vienmečių ir vasarinių geofitų.
Dauguma pavasarį žydinčių svogūninių sodinama, kai žemės temperatūra sodinimo gylyje apie +8 laipsnius (su išimtimis, pvz.: anksčiau sodinama snieguolės, margutės, narcizai, vėlyviai...). Kažin ar kas matuoja žemės šilumą, bet sodininkai nusprendė, kad tinkamas laikas, kai įjungia centrinį šildymą. Svogūnėliai dar turi spėti įsišaknyti iki būsimo įšalo.
Apie vėlyvą sodinimą ir ne tik, rašiau čia, tekste yra daugiau nuorodų.
Iki sodinimo svogūnus laikome sausai vėsioje patalpoje, nes kambaryje jie perdžius. Kvėpuojančiuose maišeliuose ar kitose talpose, kad nesupelytų ar nepradėtų leisti šaknų.
Jei svogūnų daug, o talkininkų nėra, tenka susiplanuoti darbus.

Vilkdalgių (Iris) svogūnėliai. Juos taip pat galima laikyti sausai iki sodinimo.

Kai šalti pradeda tik nuo Kalėdų, pasodinti spalio mėnesį svogūnėliai sudygsta ir sušalę supūna. Taip buvo jau ne vienerius metus. Po tokių pamokų neskubu sodinti, bet pasiruošiu iš anksto.

Į specialius krepšius (skirtus svogūninėms gėlėms) beriu sausą žemę sumaišytą su smėliu. Tiktų ir vienas smėlis, jei neišbyrėtų per plačias angas. Žemė naudojama sausa, kad svogūnai nepradėtų leisti šaknis.

Pavasarinių svogūninių sodinimas

Pražydinimui namuose ar terasoje sodinu į keramikinius vazonus, juos palaistau ir padedu vėsiai, kol kas iki šalčių lauke. Vėliau įnešiu į kambarį, kai norėsiu pražydinti anksčiau.

Narcizų sodinimas

Sodinant geriau naudoti įrankį ar pirštą (jei negaila), nes tiesiog grūdant po svogūno dugneliu susispaudžia žemė ir šaknims sunku augti, tada jos kelia svogūną į viršų.

Taip paruoštus svogūninių bokštus sustatau pastogėje ar po krūmais kur neužlyja.

Svogūninių sodinimas į krepšius ir vazonus

Kai atsiranda vietos gėlynuose ir ilgalaikės prognozės žada atšalimą, tada sudėlioju krepšius su svogūninėmis į kompostu pagerintas vietas ir gausiai palaistau.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą